Sarp Selcuk Logo Image

© Copyright Sarp Selçuk
Dıvınatıon
prophecy, divination, oracle, prediction, omen, soothsaying, sense, flair, anticipation, insight, inkling, perception, estimate, forecast, prediction, estimation, guess, approximation
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,bridge-core-1.0.7,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.2.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Dıvınatıon

Dıvınatıon

Divination (Kehanet)

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Sanat Tasarım alanında Sanatta Yeterlik yapmaktayım. Multimedya ve illustrasyon dersini aldığım, sevgili dostum ve hocam Doç. Dr. Mehmet Korkut Öztekin tarafından verilen bir projenin konusu “Divination”.

Kelime anlamı “Bir olayın gerçekleşeceğini önceden bilmek.” olan kehanet; en eski zamanlardan beri, insanların ilgisini çekmektedir. Kehanetlerin çoğunun doğa üstü güçleri olduğu inanılan kişiler veya varlıklar tarafından haber verildiğine inanılır. Doğa üstü güçlere sahip insanlar öngörülerine araç olarak tarot kartları, cam küre, duru su, iskambil kağıtları, kağıt ve daha birçok malzeme kullanmaktadırlar.

Kehaneti klasik anlamıyla, öngörü olarak düşündüğümüzde, gerçekleşeceğinden kesin bahsedemeyeceğimiz olay veya olaylardır. Tahmin veya öngörü esasında bir nevi komplo teorisini de kapsamaktadır. Komplo teorileri, olmuş veya olacak olayların bilinmeyen iç yüzlerini derinlemesine ortaya koyan ve savunan tezlerdir.

Divination konulu projeyi tasarlarken, 2020 yılının mart ayından itibaren hayatımızı baştan aşağı değiştiren pandemi sürecini de içine alan, zincirleme bir komplo teorisinden yola çıkmayı uygun buldum. Bahsi geçen komplo teorisine aşağıda örneğini verdiğim linkler gibi bir çok video ve yazıdan ulaşabilirsiniz.

 

Unacknowledged (2017 yapımı belgesel)

 

Yukarda linkini verdiğim videoları izlediyseniz, dört aşamalı bir planın öngörüldüğünü fark etmişsinizdir. Ben de projemi, bu dört aşamalı öngörü üzerine dayandırmayı planladım.

Projemi bir komplo teorisine dayandırmam, benim de o teoriyi benimsediğim anlamına gelmemektedir. Nasıl ki bir kehanete yüzde yüz doğru diyemezsek, böyle bir komplo teorisinin doğruluğunu da yaşadıkça göreceğiz.

Komplo teorisindeki iddiaların içeriğinden çok, bu tür olayların insanları git gide kimliksizleştirmesi, benim projemin temeline oturacaktır. Pandemi sürecinde yaşadığımız gibi, insanlar kişi, birey olmaktan çok sayı olarak bize yansıdı. Haberleri izlerken; “Bugün 1000 kişi hastalandı, 100 kişi hayatını kaybetti, 500 kişi iyileşti” gibi sayılardan oluşan kitleleri duyduk. Oysa o sayıların da her birimiz gibi geçmişleri, geleceklere dair umutları, sevdikleri ve onları sevenleri vardı.

Dört parçadan oluşacak olan projemin inşası, hakim güçler tarafından özellikle kimliksizleştirilen insan temeli üzerine yapılanacak. Dört parça sırasıyla pandemi, çevresel felaket, uzaylı istilası ve sıkı yönetim başlıklarından oluşacak.

Konu üzerine ilk notlarımı alıp eskizlerimi yapmaya başladım. İlk karalamalar diyelim.

Kağıt üzerindeki karalamalar ardından ipad ile çalışmaya başladım. Ipad ile her zaman her yerde çalışma imkanım olabiliyor.

Dörtlü olacak serinin genel kompozisyonuna karar vermeye çalışıyorum. Kompozisyona karar verdikten sonra, kompozisyonda odakta bulunan insan fotoğraf olacak. Fotoğraf üzerinde yapacağım oynamalarla gözlerini burnunu ve kişisel özelliklerini gösteren tüm detayları yok edeceğim ki bu da kimliksiz bir insan olmasını sağlayacak. Belki de gerçek insan çekimi yerine tahta manken kullanırım ki bu da kişilisizliği yüklenebilecek bir görsel olacaktır. Arka planları boyama yapmayı düşünüyorum. Eğer insan yerine tahta manken kullanırsam, boyadığım planlarla birlikte fotoğraf çekimi yapabilirim. Arka planlı bir çekim alan derinliğini arttıracaktır.

Ahşap mankenle çekimler yapmaya karar verdikten sonra öncelikle odamda küçük bir stüdyo oluşturdum.

Mankenimi bir çok değişik pozda çektim.

Sonrasında Karaburun’a yaptığım bir gezi esnasında açık alanda ve doğayı da kullanarak değişik bir çok çekim yaptım. Böylelikle kompozisyonlarımı oluşturuken doğal bir arka plan kullanabilmeyi hedefledim.

Çekimlere ek olarak illüstrasyonlarımda değindiğim konular gerçekleştikçe, tüm dünyanın gündemine oturacağı düşüncesinden yola çıkarak konuyla ilgili gazete haberlerini tipografik lekeler olarak kullanmak için topladım.

 

Sonuç olarak ortaya çıkan dört illüstrasyon:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm üretim sürecimi anlatan 2 bölümden oluşan videolar da aşağıdadır.

  1. Bölüm

 

2. Bölüm

No Comments

Post A Comment